Práce snů. Astronaut, herec, spisovatel, neurochirurg, ošetřovatel v ZOO nebo módní návrhář – co způsobí, že se některá profese pro někoho stane prací snů? Je to prestiž, smysluplnost, určité kouzlo prostředí, nebo je to o penězích? Všichni o něčem sníme už od dětství, ale na prahu dospělosti naše sny začne konfrontovat již poněkud zralejší Já. Vysněná práce se pak mnohdy mění z lákavé, příjemné, radostné či zábavné činnosti na racionální zpochybňování vlastních schopností a talentů anebo se jednoduše zaměříme na praktickou možnost pokrývat své životní náklady.
Je ale možné najít obecnou definici vysněné práce, aby byla tak nějak hmatatelnější a dala se pak snáze najít? Zkusme to!
Co přesně dělá práci vytouženou? Stejnou otázku si kladou lidé po celém světě, na internetu najdete různé žebříčky a hitparády oblíbených profesí, které se na ni pokouší odpovědět. O ty nejzajímavější se s vámi podělím později, ale začněme s definováním fenoménu práce snů.
První z atributů by mohl být ten nejpraktičtější – výplata. Plat nebo obecně peníze se zdají být velmi důležitým aspektem – už z ryze praktického hlediska – a v některých případech jsou pro velkou část populace tou nejsilnější motivací, proč ráno vstát a jít do práce. Všichni musíme platit složenky, to je fakt. Ale vysoký plat překvapivě nevede k vysněné práci. Podle cambridgeského výzkumu se štěstí s rostoucím příjmem nezvyšuje – pro velmi malý nárůst štěstí musíte svůj příjem dokonce zdvojnásobit!
Zdá se tedy, že všechna ta inspirativní rčení o zanedbatelném významu peněz v našich životech jsou nakonec velmi pravdivá… a plat příliš nepřispívá k tomu, aby se práce stala tou vysněnou.
A co „stres versus obtížnost“ – nebo raději lehkost práce? Nikdo nechce čelit obtížím, že?
Zde máme další překvapení – hledáte přece práci svých snů, nekoukáte po snadné práci. Stres, zejména ten obávaný negativní „zlý stres“, nás umí potrápit a často způsobuje zklamání, dokonce může způsobit ztrátu smysluplnosti nebo sociální izolaci, pocity nižší kompetentnosti a selhání.
Výzkumy však prokázaly, že práce bez určité míry stresu není naplňující. Vysvětlení je logické – nechat se unášet lehkostí bytí může být chvíli zábavné, ale velmi brzy to může vést k nudné rutině. Optimální je vyvážit stres na úroveň pozitivního napětí a pocitu výzvy. Pracovat tvrdě a uspět znamená mít kompetence a sílu splnit zadání, jít nezávisle za určitým smysluplným cílem, a při cestě za ÚSPĚCHEM se třeba i těšit se z týmové podpory. Lidé, kteří pracují tvrdě a jsou úspěšní, zpravidla odcházejí do důchodu později a žijí déle, cítí se zdravější a šťastnější.
Práce snů by tedy neměla být snadná – raději hledejte zaměstnání, které vám umožní zvládnout i některé nelehké vrcholy.
Pozitivní psychologie, která zkoumá naše téma již více než dvě desetiletí, pracuje s 5-faktorovým PERMA modelem (* podle Martina E. P. Seligmana, slavného amerického psychologa a odborníka v oblasti well-being). Tento model nám může pomoci v designování definice vysněné práce – už se blížíme…
Podívejme se, co by ve vaší vysněné práci podle modelu PERMA nemělo chybět:
1. Pozitivní emoce (Positive emotion) – je vlastně nejdůležitějším předpokladem pro nalezení štěstí v čemkoli, co děláte.
2. Sounáležitost (Engagement) – umožňuje pocit lehkosti a „flow“ v práci.
3. Vztahy (Relationships) – pocit přijetí okolím je příjemný, ať jste kdekoli – i na pracovišti.
4. Smysluplnost neboli účelnost (Meaning) – tj. dělat práci, která pomáhá druhým, to se hodně počítá. (Ale není to tak jednoznačné – např. přispívání na charitu má podobný vztah k subjektivní pohodě jako zdvojnásobení příjmu – dlouhodobě nezvýší vaše štěstí a spokojenost – takže altruismus není jednoznačná volba. Hledejte dále…)
5. Úspěchy (Accomplishments) – no, vždycky je skvělé být dobrý v tom, co děláte – jinak byste nemohli být v práci šťastní.
Stručně řečeno:
Þ Mít práci snů znamená najít si zajímavou práci, která je také přínosem a pomáhá ostatním, což je morálně správné.
Þ Jedno malé (a výzkumy prokázané) tajemství podporující úspěch spočívá v tom, že lidé s dárcovským smýšlením často uspějí více než ostatní – otevřete tedy své srdce a uplatněte empatii – úspěch se dostaví přirozeně.
Þ Snažte se, aby všechny vaše vztahy v práci byly zdravé a harmonické, a zvažte i související faktory duševní hygieny (vyhněte se dlouhé pracovní době, nepříjemnému dojíždění nebo nespravedlivému odměňování) aby vše odpovídalo vašemu nastavení v životě (jinak je nemožné udržet tento běh na dlouhou trať).
Nezapomněla jsem, že jsem vám slíbila pár parádních přehledů světových vysněných zaměstnání.
Zajímavý žebříček můžeme vytvořit z údajů globálního vyhledávání – tedy co lidé hledají a na co se ptají vyhledávačů při zjišťování detailů o vysněné práci (podle toho, jaké otázky „jak se stát tím či oním“ jsou nejčastější). Jaké profese jsou tedy ty nejvyhledávanější celosvětově?
Pilot, Spisovatel, Tanečník, YouTuber, Podnikatel, Herec, Influencer, Programátor, Zpěvák, Učitel, DJ, Bloger, Doktor, Profesor, Letuška, Hasič, Soudce, Právník, Advokát Psycholog
A kde chce pracovat svět? Podívejte se na zajímavou mapu s profesí č. 1 v jednotlivých zemích napříč zeměkoulí – je zajímavé, jak se preferované profese liší geograficky.
Stále ještě nemáte úplně jasno v tom, jak dosáhnout vysněné práce nebo nejvyššího uspokojení z práce ve svém životě? Můžeme se na to zkusit podívat spolu…. Pomáhat lidem odpovědět na nejdůležitější otázky o svých talentech a potenciálu a navigovat je k nalezení správné cesty na jejich kariérní cestě je mojí profesí snů☺